styczeń 2021

[komunikat] Nagroda Prezesa Rady Ministrów - XXVIII edycja konkursu

Data: 01.01.2021 - 30.04.2021
[komunikat] Nagroda Prezesa Rady Ministrów - XXVIII edycja konkursu

Uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród Prezesa Rady Ministrów oraz wzoru wniosku o ich przyznanie, termin składania wniosków za rok 2020 upływa 30 kwietnia 2021 r.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów mogą być przyznawane za:

Opiekun konkursu w CAWP:

Kaja Stompór-Lesiecka,
tel.12 663 38 87
e‑mail: kaja.stompor@uj.edu.pl

1. wyróżniającą się rozprawę doktorską lub za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego osobie, której stopień doktora lub stopień doktora habilitowanego został nadany w roku poprzedzającym rok przyznania nagrody,
  2. osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, lub działalności wdrożeniowej osobie, która uzyskała te osiągnięcia w okresie zatrudnienia
    w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, lub w zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej. Nagroda za osiągnięcia
    w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, lub działalności wdrożeniowej może zostać przyznana indywidualnie albo zespołowo.

Zasady wnioskowania i przyznawania nagród określone są w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 maja 2019 r. (Dz.U. z 2019 r., nr 976) w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród Prezesa Rady Ministrów oraz wzoru wniosku o ich przyznanie.

Proszę o zapoznanie się z informacjami związanymi z przygotowaniem wniosków:

• Wniosek o przyznanie nagród w każdej z kategorii składa w imieniu uczelni Rektor, po uzyskaniu zgody Senatu uczelni.
  • Rektor może zgłosić jednego kandydata w danej dyscyplinie naukowej do każdej z nagród (za wyróżniającą się rozprawę doktorską lub za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego) oraz jednego kandydata do nagrody za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, lub działalności wdrożeniowej.

Rekomendację może sporządzić osoba, która nie jest zatrudniona w Uniwersytecie Jagiellońskim, nie pozostaje z kandydatem do nagrody w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności, oraz posiada co najmniej stopień doktora habilitowanego.

Regulacje wewnętrzne UJ:

Ze względu na wymogi formalne przyznawania nagród, Jednostki UJ w tym jednostki CM UJ zainteresowane konkursem proszę o zgłaszanie jednego kandydata w danej dyscyplinie naukowej do każdej z nagród (za wyróżniającą się rozprawę doktorską lub za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego) oraz jednego kandydata do nagrody za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej z jednostki UJ.

Decyzje o wyborze jednego kandydata podejmuje Rektor po zasięgnięciu opinii Senackiej Komisji ds. Odznaczeń i Nagród oraz Senatu Uczelni.

W przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów do nagród za wyróżniającą się rozprawę doktorską lub za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego w ramach jednej dyscypliny naukowej oraz za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej, wnioski w pierwszej kolejności skierowane zostaną do właściwej Rady Dyscypliny w celu zaopiniowania i przedstawienia proponowanej listy rankingowej kandydatów dla Senackiej Komisji ds. Odznaczeń i Nagród oraz Senatu Uczelni.

W związku z powyższym proszę o przesyłanie zgłoszeń kandydatów do nagród w formie dokumentów elektronicznych na adres mailowy opiekuna konkursu w CAWP UJ, przy czym wniosek o nagrodę Prezesa Rady Ministrów i uzasadnienie powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym ze znakiem graficznym przez Kierownika jednostki UJ (Dziekana Wydziału lub stosownie do specyfiki jednostki), a pozostałe załączniki w formie odwzorowania cyfrowego (np. skan dokumentów) do dnia 5 marca 2021 r.

Za kompletność zgłoszenia odpowiada jednostka UJ w tym CM UJ wnioskująca o nagrody.