Nagroda NCN 2019

Już wkrótce poznamy laureatów

Dziewiątego października po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda NCN przyznawana naukowcom za znaczące osiągnięcia naukowe na polu badań podstawowych w trzech grupach nauk. Uroczystość odbędzie się w krakowskich Sukiennicach, a laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł.

Ideą ustanowionego przez Radę NCN wyróżnienia jest wspieranie wybitnych młodych uczonych realizujących projekty w polskich jednostkach naukowych. Nagroda NCN przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych.

Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać naukowcy, m.in. laureaci Nagrody z poprzednich lat, byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, a także inni wybitni przedstawiciele świata nauki wskazani przez Radę i dyrektora NCN. W tej edycji do zgłaszania kandydatów uprawnionych było 530 osób. Nominowano 51 naukowców, spośród których na drugim etapie zostało wyłonionych sześciu finalistów, po dwóch w każdym z trzech obszarów. Ostateczny wybór laureatów należał do Kapituły Nagrody NCN złożonej z przedstawicieli Centrum i fundatorów.

Już za niecałe dwa tygodnie w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach poznamy nazwiska tegorocznych zwycięzców. Z osiągnięciami osiemnastu dotychczasowych laureatów Nagrody można zapoznać się na stronie NCN.

Narodowe Centrum Nauki