Umowa z Elsevier dla polskiej nauki

Licencję na publikację 3 tysięcy artykułów oraz swobodny dostęp do wszystkich czasopism z grup Lancet i Cell przewiduje polska umowa z Elsevier

Elsevier zajmuje się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej. Wydawnictwo publikuje głównie książki i czasopisma naukowe z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Sygnatariuszem umowy z Elsevier jest Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM). Umowa na lata 2019-2021 została podpisana po czterech miesiącach negocjacji, prowadzonych na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program Open Access pozwala na publikację w trzech kolejnych latach odpowiednio: 500, 1000 i 1500 artykułów z Polski, których publikacja została już sfinansowana w ramach licencji krajowej Elsevier. Szczegółowe informacje dla autorów chcących skorzystać z Open Access będzie można uzyskać za pośrednictwem Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Umowa z Elsevier obejmuje także 1819 czasopism, w tym 1638 czasopism bieżących oraz 181 czasopism archiwalnych. Subskrypcja dotyczy m.in. 18 czasopism o najwyższym indeksie CiteScore oraz 4 czasopisma z grupy Lancet. Unikalną nowością jest włączenie do Katalogu Elsevier 2019 pełnej grupy czasopism Cell.

Licencja krajowa Elsevier obejmuje także wybrane pakiety książek zakupione w latach 2015 i 2016, czyli 1712 monografii z lat 2013 i 2014 oraz 803 wolumeny serii książkowych lub serii poradnikowych z lat 2011-2015.

Umowa licencyjna udostępnia również wszystkim polskim naukowcom platformę SciVal oraz naukową bazę danych Scopus. Z tych narzędzi będą mogli skorzystać administratorzy placówek naukowych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oznacza to wsparcie dla polskich programów akademickich. Naukowcy, którzy prowadzą badania porównawcze, będą mogli skonfrontować swoje wyniki z ponad 10 700 instytucjami na całym świecie.

Każda instytucja objęta licencją Elsevier ma prawo zakupu dowolnych tytułów w wersji drukowanej po obniżonej cenie, stanowiącej w większości przypadków 25 proc. ceny katalogowej. Zakup licencji przez nowe podmioty możliwy jest w sposób ciągły.

Źródło: Nauka w Polsce