17,6 mln euro na badania dla naukowców przyjeżdżających do Polski

zapowiedź kolejnej edycji programu POLONEZ BIS

Po sukcesie pierwszej edycji Narodowe Centrum Nauki zapowiada program badawczo-szkoleniowy POLONEZ BIS

Program, współfinansowany w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND, ponownie skierowany będzie do zagranicznych naukowców. W ramach trzech naborów zrekrutowanych zostanie 120 doświadczonych badaczy, którzy na 24 miesiące przeprowadzą się nad Wisłę, by realizować swoje badania podstawowe. Jak podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN – POLONEZ BIS daje naukowcom dużą niezależność. Naukowcy samodzielnie wybiorą tematów badań, dyscyplinę oraz jednostkę przyjmującą.

O staże będą mogli starać się naukowcy posiadający doktorat lub przynajmniej 4-letnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze, którzy w ciągu 3 lat przed dniem ogłoszenia konkursu co najmniej 2 lata mieszkali i pracowali poza Polską

Kandydaci będą składać wnioski wspólnie z instytucjami przyjmującymi – swoimi przyszłymi pracodawcami w Polsce. Mogą nimi zostać m.in.:

• ośrodki badawcze,
  • uniwersytety, biblioteki naukowe,
  • muzea, organizacje pozarządowe,
  • szpitale,
  • przedsiębiorstwa (warunkiem udziału przedsięniorstwa jest posiadanie siedziby na terenie Polski).

Instytucje przyjmujące otrzymają 20% ryczałt na koszty pośrednie związane z zarządzaniem projektem.

POLONEZ BIS, oprócz 4 465 euro miesięcznego wynagrodzenia brutto, zapewni naukowcom do 100 000 euro na realizację projektów badawczych, w tym na zatrudnienie zespołów. Uzupełnieniem grantu będą oddelegowania do instytucji pozaakademickich i atrakcyjny program szkoleniowy. Realizację programu POLONEZ BIS wesprą organizacje partnerskie: firma Careers Research and Advisory Centre, fundacja Startup HUB Poland, fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki, a także Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Nabór wniosków w pierwszym konkursie rozpocznie się we wrześniu 2021 roku, ale już teraz NCN zachęca do zapoznania się z warunkami programu i śledzenia swoich mediów społecznościowych. NCN na bieżąco będzie informować o przygotowaniach, udzielać odpowiedzi na pytania kandydatów, a także dzielić się rezultatami pierwszej edycji programu.

Historie laureatów kończącej się właśnie pierwszej edycji konkursu POLONEZ w filmie: „The POLONEZ Experience – Meet the Fellows”.

Szersze informacje na temat programu POLONEZ BIS można uzyskać pisząc na adres: polonez@ncn.gov.pl

Strona ogłoszenia o konkursie w NCN.

Logo komisji Europejskiej

Lista FAQ dotyczących udziału Wielkiej Brytanii w Horyzoncie Europa

Materiały szkoleniowe - SONATINA 5

ERC ogłosiło terminy naborów na Starting, Consolidator  i Advanced Grant