Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2021

20210924
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

START 2022 - zakończony

Data: 24.09.2021 - 22.11.2021
START 2022 - zakończony

Opiekun konkursu w CAWP:

Kaja Stompór-Lesiecka,
tel. 12 663 38 87,
e‑mail: kaja.stompor@uj.edu.pl

Instytucja ogłaszająca:

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Cel konkursu:

Wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.

Zgodnie z regulaminem obowiązującym kandydatów składających wnioski w najbliższym konkursie stypendium można otrzymać tylko raz.

Dla kogo?

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:

  • są doktorantami bądź doktorami w Polsce lub wykonują prace B+Ri w Polsce w podmiocie, którego jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
  • mogą wykazać się udokumentowanym dorobkiem naukowym;
  • nie przekroczyły 30. roku życia w roku składania wniosku (w bieżącym roku są to osoby urodzone w 1991 r. i później). Wiek ten może zostać przedłużony:
    • kobietom z tytułu urodzenia dziecka i osobom, które przysposobiły dziecko - 1 rok na każde dziecko,
    • z tytułu przerwy w pracy naukowej (o maksymalnie 2 lata) szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie programu START i Instrukcji przygotowania wniosku,
    • wskazane powyżej podstawy do przedłużenia wieku nie kumulują się.

Informacje i zasady konkursu:

  • Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.
  • Stypendium jest przyznawane na okres 12 miesięcy.
  • Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel. FNP wymaga od laureata prowadzenia pracy naukowej w okresie otrzymywania stypendium.
  • W programie START przyznawane są również wyróżnienia kandydatom i kandydatkom, których osiągnięcia naukowe zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu i zostały uznane za wybitne.
  • W ramach programu FNP może przyznać uzupełniające stypendium wyjazdowe na krótkie wyjazdy studyjne w jednym lub dwóch ośrodkach badawczych za granicą. Wyjazdy te maja służyć nawiązaniu współpracy oraz poznaniu metod pracy badawczej w tych ośrodkach. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku o stypendium oraz załączyli wymagane dokumenty (szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie programu START i Instrukcji przygotowania wniosku).
  • Podstawowym kryterium oceny wniosków jest naukowa jakość i oryginalność dorobku naukowego kandydatów, oceniana na podstawie dokumentów załączonych do wniosku. Istotne znaczenie mają również przedstawione we wniosku plany badawcze na najbliższy rok.

Dodatkowe informacje o konkursie:

  • Wnioski składane do konkursu START będą również rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi, które jest przyznawane jednemu z laureatów programu w danym roku. Laureatem tego konkursu może zostać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Stypendium takiej osoby zostanie podwyższone.
  • FNP przyznaje również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia badawcze zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych.
  • W ramach programu START został również utworzony Fundusz im. prof. Adama Sobiczewskiego, którego celem jest dofinansowanie wybranych stypendiów najwyżej ocenionych laureatów programu START zajmujących się dziedzinami nauki: fizyką teoretyczną, matematyką i astronomią.
  • W konkursie od 2022 roku po raz pierwszy w ramach programu START będzie przyznawane stypendium z wyróżnieniem im. prof. Wacława Szybalskiego, które może otrzymać wybitny młody naukowiec prowadzący badania w zakresie biotechnologii, genetyki lub biologii molekularnej.

Termin składania wniosków:

do 22 listopada 2021 r.  (termin CAWP do 8 listopada 2021 r.)

Forma składania wniosków:

Procedura składania wniosku obejmuje dwa etapy:

  • Rejestracja kandydatów online - wysłanie elektronicznej wersji wniosku, publikacji oraz pozostałych wymaganych załączników na adres: wnioski.fnp.org.pl/.
  • Przesłanie wydrukowanego wniosku z wymaganymi podpisami i załącznikami (z wyłączeniem tekstów publikacji) na adres Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Informacje dotyczące przygotowania wniosku:

  • Wytyczne techniczne dotyczące wniosku:
    • wniosek powinien być podpisany przez kandydata i wnioskodawcę (przedstawiciela Uczelni);
    • w formularzu wniosku, w miejscu przeznaczonym na dane wnioskodawcy (instytucja) należy wpisać: Prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski, Prorektor UJ ds. badań naukowych oraz adres: Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków;
    • podczas wypełniania wniosku nie należy używać wersalików (liter drukowanych). Imiona, nazwiska i nazwy własne należy pisać wielką literą. Tytuł/stopień naukowy/zawodowy proszę wpisać w skrócie: np.: mgr; mgr inż.; dr; dr inż.; lek.; dr n. med. itd.;
    • po ostatecznym zamknięciu wniosku nie ma możliwości zmiany danych wnioskodawcy.
  • Wytyczne techniczne dotyczące załączników do wniosku:
    • nie należy łączyć ze sobą poszczególnych załączników, ani wkładać poszczególnych stron wniosku (bądź załączników) do oddzielnych koszulek;
    • preferowana czcionka tekstu dokumentów: Times New Roman, wielkość 12, odstęp: 1;
    • do wniosku nie należy załączać innych załączników niż wymienione w Instrukcji przygotowania wniosku.

Regulacje wewnętrzne UJ:
Zgodnie z Zarządzeniem nr 56 Rektora UJ z 11 lipca 2016 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji w Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszę o złożenie w CAWP:

  • do dnia 8 listopada 2021 r. roboczej kompletnej wersji wniosku w celu sprawdzenia i weryfikacji (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF na adres opiekuna konkursu w CAWP),
  • do dnia 15 listopada 2021 r. wydrukowanego w jednym egzemplarzu wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Wniosek powinien być podpisany przez kandydata, opiekuna naukowego oraz kierownika jednostki organizacyjnej UJ (tj. Dziekana lub Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej).

Informacje o zatwierdzeniu wniosku przez władze UJ zostaną przekazane przez opiekuna konkursu w CAWP. Kompletne wnioski w wersji papierowej po podpisaniu zostaną wysłane przez CAWP do FNP.

Uwaga:
Doktoranci zainteresowani aplikowaniem w programie START, którzy mają przedłużone studia doktoranckie oraz osoby ze stopniem doktora, które nie mają powiązania z Uniwersytetem Jagiellońskim w postaci umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, ani nie biorą udziału w badaniach lub projektach powinny uzyskać zgodę Prorektora UJ ds. badań naukowych na złożenie wniosku. Pismo z prośbą o zgodę zawierające uzasadnienie powinno być zaakceptowane przez opiekuna naukowego oraz kierownika jednostki organizacyjnej UJ (tj. Dziekana lub Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej). Dopiero po uzyskaniu zgody Prorektora UJ ds. badań naukowych możliwe będzie złożenie wniosku na konkurs.

W trosce o jakość składanych wniosków, szczególnie pod względem spełniania wymogów formalnych, zachęcam Państwa do konsultowania wniosków i przekazywania dokumentów do CAWP we wcześniejszym terminie.

Dokumenty w wersji papierowej (wniosek wraz z wymaganymi załącznikami) przyjmowane będą w sekretariacie Centrum Administracyjnego Wsparcia Projektów (ul. Czapskich 4, I piętro, pokój nr 103).

Więcej informacji:

Informacja CAWP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Instrukcja przygotowania wniosku