Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2021

20210407
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Nabór na projekty dot. wariantów koronawirusa

Data: 07.04.2021 - 06.05.2021
Nabór na projekty dot. wariantów koronawirusa

Komisja Europejska uruchamia 123 mln euro z nowego programu UE na rzecz badań naukowych i innowacji Horyzont Europa na pilne badania nad wariantami koronawirusa. Nabór wniosków zostanie otwarty 13 kwietnia i potrwa do 6 maja 2021 r.

Opiekun konkursu w CAWP:

Katarzyna Kubica-Oroń (pokój 127)
e-mail: katarzyna.kubica-oron@uj.edu.pl
tel: 12 663 30 33

Magdalena Żychowska (pokój 127)
e-mail: m.zychowska@uj.edu.pl
tel: 12 663 30 08

 

Nadzwyczajne środki finansowe uruchomione po raz pierwszy w ramach programu Horyzont Europa uzupełniają wcześniejsze działania mające na celu opracowanie metod leczenia i szczepionek poprzez organizowanie i prowadzenie badań klinicznych w celu przyspieszenia prac nad obiecującymi terapiami i szczepionkami przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19.

Oczekuje się, że finansowane projekty umożliwią tworzenie dużych kohort i sieci współpracy w zakresie COVID-19 z krajami spoza Europy i przyczyni się do tworzenia powiązań z inicjatywami europejskimi, a także ulepszenia infrastruktury niezbędnej do dzielenia się danymi, wiedzą fachową, zasobami badawczymi i usługami eksperckimi wśród badaczy i instytucji badawczych.

Działania Komisji mają na celu zapobieganie, łagodzenie i reagowanie na skutki wariantów koronawirusów, zgodnie z nowym europejskim planem gotowości w zakresie obrony biologicznej HERA Incubator (European Health Emergency Preparedness and Response Authority).

Komisja zamieściła na portalu Funding & Tenders cztery tematy konkursowe: dwa z nich dotyczą klastra Zdrowie (90 mln euro), a dwa Infrastruktur badawczych (33 mln euro):

Oczekuje się, że wybrane konsorcja będą współpracować z innymi odpowiednimi inicjatywami i projektami na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym w celu maksymalizacji synergii i komplementarności oraz uniknięcia powielania wysiłków badawczych.

Nowe rozwiązania muszą być dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, zgodnie z zasadami globalnego reagowania na koronawirusy.

Zaproszenia do składania wniosków zostaną otwarte 13 kwietnia 2021, a termin składania wniosków upływa 6 maja 2021 r.

(Źródło: Komisja Europejska)