Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

October 2020

20201014
Previous week
Next week

[komunikat] CELSA (Central Europe Leuven Strategic Alliance) - ZAKOŃCZONY

Date: 14.10.2020 - 26.11.2020
[komunikat] CELSA (Central Europe Leuven Strategic Alliance) - ZAKOŃCZONY

Składania wniosków o finansowanie wspólnych projektów badawczych w ramach inicjatywy

Instytucja ogłaszająca:

Komisja Europejska

Opiekun konkursu w CAWP:

Katarzyna Kubica-Oroń
tel. 12 663 30 33,
e‑mail: katarzyna.kubica-oron@uj.edu.pl

CELSA jest porozumieniem kilku europejskich uniwersytetów (Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie, Uniwersytet Karola w Pradze, Politechnika Czeska w Pradze, Uniwersytet Loránda Eötvösa w Budapeszcie, KU Leuven, Uniwersytet Semmelweisa w Budapeszcie, Uniwersytet w Lublanie, Uniwersytet w Tartu, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński), którego celem jest propagowanie ścisłej współpracy pomiędzy partnerami porozumienia w sferze aktualnych wyzwań obejmujących aktywność badawczą.

Współpraca CELSA zorientowana jest na organizację warsztatów, wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia, problemów open science, oceny efektywności naukowej, procesów recenzowania, czy też transferu wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych projektów i udziału partnerów
w programach badawczych Horyzont 2020, Horyzont Europa i innych programach europejskich oraz programach edukacyjnych (Erasmus+).

W ramach Funduszu Badawczego CELSA finansowane są wspólne projekty badawcze realizowane poprzez współpracę między badaczami z co najmniej dwóch jednostek zrzeszonych w CELSA, z których jedną jest zawsze KU Leuven. Zasadniczym celem finansowanych projektów jest przygotowanie aplikacji do programu Horyzont Europa. Tematyka projektów nie jest określona, a jej wybór zależy wyłącznie od preferencji współpracujących grup badawczych.

Termin składania wniosków:

Otwarte zaproszenie do składania wniosków ogłaszane jest raz w roku w okresie 2020-2022.

Aktualny nabór wniosków on-line trwa do 26 listopada 2020 r. Wniosek składany jest przez naukowca z KU Leuven za pośrednictwem systemu KU Leuven Internal Funds.

Zasady naboru:

Naukowcy zainteresowani aplikacją proszeni są o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi trybu przygotowania wniosków oraz zwrócenie szczególnej uwagi na:

  • Zasady doboru instytucji biorących udział w projekcie:
    • program przeznaczony jest dla naukowców afiliowanych w jednostkach partnerskich CELSA (co najmniej 2 partnerów w projekcie);
    • projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki;
    • obowiązkowy jest udział naukowca pochodzącego z KU Leuven, spełniającego kryteria dla funkcji promotora bądź współpromotora projektu w ramach Internal Funds KU Leuven.
  • Wymogi formalne projektu:
    • maksymalny czas trwania projektu to 24 miesiące;
    • w ciągu 3 lat od rozpoczęcia projektu wnioskujące konsorcjum projektowe musi wspólnie złożyć wniosek do europejskiego programu Horyzont Europa.
  • Zasady finansowania projektu:
    • maksymalny poziom finansowania jednego projektu badawczego w danym naborze z udziałem dwóch partnerów CELSA (w tym KU Leuven) wynosi 120 tys. euro (przy czym 90 tys. euro pochodzi z KU Leuven i jest przeznaczone dla badaczy z tej uczelni, a 30 tys. euro pochodzi z innej jednostki z przeznaczeniem dla badaczy z tej jednostki);
    • wspomniany wyżej wkład własny w wysokości 30 tys. euro można wnioskować do Prorektora ds. badań naukowych (wkład własny przeznaczony jest na rzecz naukowców z UJ);
    • decyzję o finansowaniu wkładu własnego w projekcie każdorazowo podejmuje Prorektor ds. badań naukowych;
    • w przypadku realizacji jednego projektu przez konsorcjum badaczy z więcej niż dwóch jednostek zrzeszonych w CELSA (w tym KU Leuven), budżet całościowy projektu zostanie proporcjonalnie zwiększony o 30 tys. euro na każdą jednostkę (np. w przypadku projektu realizowanego przez badaczy z trzech jednostek partnerskich CELSA budżet wynosi 150 tys. euro);
    • w przypadku gdy w projekcie uczestniczy więcej niż jeden naukowiec z tej samej jednostki partnerskiej CELSA, całkowity budżet projektu nie zwiększa się;
    • maksymalnie sfinansowanych zostanie od 15 do 16 projektów;
    • każdego partnera CELSA obowiązują wewnętrzne zasady jednostki związane z realizacją projektów;
    • partner w projekcie nie może zatrudniać personelu innego partnera zrzeszonego w CELSA – wyjątek stanowią koszty podróży i diet członków grupy badawczej zaangażowanych w realizację projektu, które mogą zostać pokryte ze wspólnego budżetu celowego;
    • aparatura zakupiona ze środków projektu przez danego partnera staje się jego własnością;
    • udostępnienie aparatury przez danego partnera podlega regulacjom obowiązującym w instytucji tego partnera.
  • Harmonogram konkursu:
    • ewaluacja wniosków konkursowych: grudzień 2020-maj 2021, ogłoszenie wyników: lipiec-sierpień 2021, rozpoczęcie realizacji projektów: 1 października 2021.

Regulacje wewnętrzne UJ:

Zgodnie z Zarządzeniem nr 56 Rektora UJ z 11 lipca 2016 roku w sprawie: Regulaminu postępowania
w zakresie przygotowania i realizacji w Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszę o przekazanie do CAWP: 

  • do dnia 18 listopada 2020 r.:
    • roboczej wersji wniosku (wersja elektroniczna wniosku w postaci pliku PDF, przesłana na adres opiekuna konkursu w CAWP);
    • formularza zgłoszenia projektu badawczego wraz z formularzem oceny kwalifikowalności podatku VAT, wypełnionych i złożonych w systemie elektronicznym Strefa Projektów UJ dostępnym na stronie: https://strefaprojektow.uj.edu.pl/.

Instrukcja wypełniania formularzy dostępna jest na stronie: https://cawp.uj.edu.pl/strefa-projektow.

  • do dnia 23 listopada 2020 r. – pełnej wersji wniosku w postaci pliku PDF wysłanego na adres opiekuna konkursu.

Pierwszym i kluczowym etapem aplikacji jest zidentyfikowanie partnera projektowego z KU Leuven.

W razie potrzeby należy zwrócić się do osób kontaktowych z KU Leuven, podanych w zakładce Contact na stronie konkursu, z prośbą o pośrednictwo w nawiązaniu kontaktu z grupą badawczą aktywną w wybranym obszarze tematycznym.

W trosce o jakość składanych projektów, szczególnie pod względem spełniania wymogów formalnych, zachęcam Państwa do konsultowania wniosków i przekazywania dokumentów do CAWP we wcześniejszych niż wymienione powyżej terminach.

Więcej informacji: